^Назад до Верху

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Дистанційне навчання - це мобільність

Дистанційне навчання - це сучасне навчання

Дистанційне навчання - це заощадження часу

Велика кількість дистанційних курсів

Дистанційне навчання - це сучасні технології

Get Adobe Flash player

         Для викладачів, які пояснюють технології використання комп’ютерних програм, дуже корисно освоїти можливості запису навчальних відеоінструкцій з екрана монітора. Короткі пояснювальні відеоролики можна розмістити в дистанційному курсі. Навчальний відеоматеріал доступний для самостійного навчання в будь-який зручний для користувача час в зручному місці і темпі, без присутності викладача. Таке методичне забезпечення незамінне не лише для дистанційного навчання, а й в умовах обмеженого навчального часу, і для денної форми навчання при проведенні семінарів і лабораторних робіт, і для заочної форм навчання.

         Для лабораторних робіт в аудиторії (без навушників) більше підійдуть відеоролики з текстовими поясненнями, створеними, наприклад в програмі Adobe Captivate. Скачати можна  тут.

         Програма записує всі події, що відбуваються на екрані комп'ютера в реальному часі: переміщення курсору, відкриття меню, натискання кнопок, введення тексту, вставка графічних об'єктів, звук. Створений відеопроект  являє собою набір слайдів. Всі дії з мишею і клавіатурою записуються не в один відеофайл, а зберігаються в окремі слайди. Інтерфейс проекту зі слайдів дуже схожий на PowerPoint. Редагування проекту включає як роботу зі слайдами (видалення, додавання нових, перестановка, зміна часу відображення,) так і редагування окремого слайда (вставка текстових та графічних об’єктів, форматування, зміна часу відображення і.т.д.).  Captivate підтримує імпорт зображень, презентацій PowerPoint, відео, аудіо в будь-який слайд проекту. Перевага Captivate в тому, що за потреби можна перезаписати  тільки окрему дію, а не весь проект.

Робота над проектом Captivate ділиться на три основні етапи:

· запис (фіксація) того, що відбувається на екрані монітора,

· його обробка, редагування,

· публікація готового відеоролика.

           Весь процес запису відео складається з простих кроків:
  1. Запускаємо потрібну для пояснення програму.
  2. Запускаємо програму Adobe Captivate. При старті вибираємо Software Simulation (симуляція програми) – тип проекту для запису екрана:

 

Рис.1. Стартове вікно Adobe Captivate (⇒ Збільшити)


  3. У вікні налаштувань в списку Select Application (Вибрати додаток) вибираємо програму, в якій буде здійснюватись запис, та розмір вікна запису:

 

Рис. 2. Вибір додатку, в якому буде відбуватися запис (⇒Збільшити)


  4. У червоному вікні запису вибираємо Automatic recording (Запис в автоматичному режимі). Натискаємо червону кнопку Запис:


Рис.3. Вибір автоматичного режиму запису в Adobe Captivate (Збільшити)


  5. Виконуємо демонстрацію дій в своєму звичайному темпі, так, як Ви пояснюєте матеріал студентам. Можна друкувати на клавіатурі, користуватися правою і лівою кнопкою миші, переходити по будь-яким посиланням, викликати випадаюче меню і.т.д.  Для закінчення запису натискаємо кнопку End.
  6. Після завершення запису проекту в автоматичному режимі настає копітка робота по редагуванню створених слайдів проекту за допомогою інструментарію Adobe Captivate. Існує попередній перегляд в браузері.
  7. Завершальний етап - публікація відеоролика (вихідний файл формату - Flash (.swf)). Вибираємо у верхньому меню пункт File-Publish (Файл-Публікувати) або кнопку Publish. При публікації проекту в форматі Flash (.swf) можна додатково задати генерування HTML-файлу, інтегрованого з основним SWF-файлом, для підвищення надійності відображення ролика в браузерах при розміщенні в Інтернеті. Тоді файл запуску буде з розширенням .htm:

 

Рис.4. Задання установок публікації в AdobeCaptivate (⇒Збільшити)


Після завершення публікації по заданому шляху буде створена папка з назвою проекту,  яка містить файли запуску  .swf , .htm:

 

Рис.5. Папка проекту з файлами запуску

 

  8. Для публікації відеоролика в Moodle в своєму дистанційному курсі натискаємо на кнопку Редактировать та додаємо елемент курсу SWF, вводимо назву відеоматеріалу, натискаємо кнопку Выбрать или загрузить файл… , вибираємо файл відеоролика .swf та загружаємо в папку Файли дистанційного курсу. Зберігаємо.

 

Рис.6. Публікація відеороліка в Moodle (⇒Збільшити)

 

           В лабораторії дистанційного навчання розроблено дистанційний курс «Створення навчальних відеороликів в програмі Adobe Captivate» (Центр дистанційного навчання-Програмне та методичне забезпечення дистанційних курсів) з прикладами створення та досвідом використання в деяких дисциплінах.

 

 

Приклад відеоролика з текстовими поясненнями, створеного в Adobe Captivate

(Внизу справа під роликом кнопка Розгорнути на весь екран або Згорнути).

 

           Для самостійного вивчення матеріалу студентами ще ефективнішими можуть стати відеоролики з голосовим супроводженням викладача. Це можуть бути як аудіо-відеолекції, аудіо-презентації, так і невеликі інструкції та пояснення.

           З досвіду використання таких аудіо-відеороликів в очно-дистанційному вивченні дисципліни  «Економічна інформатика» (теми MSWord, MSExcel, MSAccess) кафедри програмної інженерії та інформаційних систем, засвоюваність доволі складного матеріалу зросла. Нарівні з текстом, презентаціями, відео з текстовими поясненнями,  відеоролики з аудіосупровідом  роблять дистанційний курс більш живим і природним, створюють ефект особистої консультації викладача. Дистанційний курс виглядає як повне навчально-методичне забезпечення дисципліни:

 

Рис. 7. Аудіо-відеоролики у складі навчально-методичного забезпечення дистанційного курсу (⇒Збільшити)

 

           Якщо у Вас є мікрофон, записати власний аудіо-відеоролик Ви можете вдома самостійно. Для запису можна скористатися, наприклад, простою програмою oCam Screen Recorder (або просто oCam). Скачати можна тут.

           Основна функція програми - це відеозахоплення зображення з екрану комп'ютера і запис всього, що на ньому відбувається, в безперервний відеопотік. Відео не складається зі слайдів, як в програмі AdobeCaptivate, тому подальше редагування відео та вставка текстових пояснень недоступна. Обсяг відео, що можна записати, може доходити до 4 Гб. Простота програми та якість звучання Вас приємно здивує.

           Попередньо необхідно підготувати текст, максимально спрощений, але інформаційно ємний. Сценарій відеоролика потренуйте декілька разів.

           Записати відео зі звуком дуже легко. Для цього:

1. Підключіть мікрофон у відповідний роз’єм на комп’ютері. Перевірте Пуск Настройка – Панель управления – Звук, вкладка Запись, Микрофон – устройство по умолчанию.

2. Запустіть програму oCam. Виберіть Menu-Настройки. Встановіть необхідний час запису (Настройки-Ограничение), а також змініть гарячі клавіші oCam (Настройки-Хоткеи), якщо Ви використовуєте ці ж самі клавіші у відеоролику.
При відеозапису в повноекранному режимі зупинка проводиться шляхом натискання на кнопку F2. В меню Настройки-Снимок  можна задати формат файлу для скріншотів: jpg, png, bmp, gif.  Також в Настройки-Сохранение вказується папка збереження відеозаписів.

3. Виберіть розмір вікна запису (Screen Recording-Размер), або розтягніть зелену рамку вікна запису:

 

Рис. 8. Вибір розміру вікна запису oCam (⇒Збільшити)

 

 Для вставки в дистанційний курс розмір відеоролика можна вибрати FullScreen (Повний екран).

4. Натисніть на кнопку Screen Recording-Кодеки.  Тут можна вибрати той формат файлу, в який хочете зберегти відео. Для встановлення відео в Moodle виберіть формат FLV (Flash Video).Рис. 9. Вибір формату відеофайла (⇒Збільшити)

 

5.  Натисніть кнопку ScreenRecording-Звук і виберіть Микрофон.

6.  Для початку запису натисніть на червону кнопку Запись. Вікно запису стає червоним. Призупинити запис - кнопка Пауза. Закінчити запис – кнопка Остановить.

7.  Після закінчення запису натисніть на кнопку Открыть для відкриття папки, в якій зберігаються створені відеоролики.

8.  Для публікації відеоролика в Moodle в своєму дистанційному курсі увійдіть в режим редагування та виберіть Добавить элемент курса…FLV Player.

 

Рис. 10. Публікація аудіо-відеоролика в Moodle


           Напишіть назву відеоматеріалу, натисніть кнопку Выбрать или загрузить файл… та закачайте файл відеоролика в папку Файлы Вашого дистанційного курсу (для відеороликів створіть відповідний підкаталог). Натисніть Сохранить.

 

 

 

Приклад відеоролика з голосовим супроводженням, створеного в oCam

(підключіть колонки або навушники)

 

          Лабораторія дистанційного навчання запрошує  викладачів  до творчої співпраці в СДН КНТЕУ Moodle. Бажаємо успіхів у створенні відеороликів зі звуком – якісних навчальних матеріалів сучасного дистанційного навчання.